Union Credit Sp. z o.o.

Gwarancje bankowe są szczególną formą zabezpieczenia transakcji

Gwarancje bankowe są szczególną formą zabezpieczenia transakcji, w której bank gwarantuje wypłacalność przedsiębiorcy.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy firma nie będzie mogła wywiązać się z zawartej umowy, bank udzielający gwarancji zobowiązany jest do zapłaty za transakcję będącą przedmiotem umowy. Gwarancje bankowe mają na celu zabezpieczenie beneficjenta przed ryzykiem niewypłacalności, a także przed ryzykiem długoterminowego dochodzenia roszczeń.

Gwarancja zapłaty wadium

Gwarancja zapłaty wadium jest instrumentem przeznaczonym dla firm, które przystępują do przetargów na świadczenie usług. Jest popularne przede wszystkim w przypadku przetargów na roboty budowlane. Gwarancja udzielana jest na zlecenie podmiotu, który składa ofertę w przetargu, a jej beneficjentem staje się organizator przetargu.

Gwarancja zabezpiecza kwotę wadium, którego wniesienie jest warunkiem przystąpienia do przetargu, zastępując tym samym wadium w gotówce. Dzięki takie rozwiązaniu firmy mogą uczestniczyć w wielu przetargach jednocześnie bez konieczności angażowanie własnych środków finansowych na czas prowadzenia przetargu.

Gwarancja należytego wykonania kontraktu

Ten instrument przeznaczony jest dla firm, które świadczą różnego rodzaju usługi (m.in. roboty budowlane). Gwarancja udzielana jest na wniosek podmiotu, który wygrał przetarg i realizuje kontrakt. Gwarancja jest zobowiązaniem Union Credit do wypłaty wskazanej kwoty beneficjentowi (organizatorowi przetargu) w przypadku, gdyby firma nie wykonała lub zrobiła to w nieprawidłowy sposób kontraktu i odmówiła naprawienia szkód.

Gwarancja usunięcia wad i usterek

Udzielana jest na wniosek firmy i stanowi zobowiązanie do wypłaty wskazanej w niej kwoty beneficjentowi w sytuacji, w której firma świadcząca usługi nie wykonała lub nienależycie wykonała wynikające z umowy obowiązku z tytułu usunięcia wad i usterek, które zostały ujawnione po zakończeniu realizacji usługi.

Gwarancja zwrotu zaliczki

Gwarancja zwrotu zaliczki może być udzielona przedsiębiorcy, który zgodnie z umową zawartą z beneficjentem otrzymał zaliczkę na realizację usługi. Gwarancja stanowi zatem zobowiązanie do wypłaty wskazanej w niej kwoty w przypadku, gdyby przedsiębiorca nie wykonał usługi zawartej w umowie i nie zwrócił zaliczki w wyznaczonym przez umowę terminie.

Gwarancja zapłaty należności celnych

Gwarancja zapłaty należności celnych stanowi zobowiązanie do zapłaty określonej w gwarancji kwoty w przypadku, gdy przedsiębiorca nie uiści należności celnych (podatków, długów celnych i innych opłat w sprawach celnych, a także odsetek) powstałych w okresie, który określa gwarancja, jeśli stały się one wymagalne. Dzięki temu spełniony zostaje wymóg zabezpieczenia wykonania zobowiązania, a firma ma możliwość dokonywanie wielokrotnych odpraw celnych w ramach jednej sumy gwarancyjnej.